Viladom Komenského, Banská Bystrica

ZÁKLADNÉ ÚDAJE PLÁNY ŠTÚDIA REALIZÁCIA

 

ZÁKLADNÉ ÚDAJE O PROJEKTE

Názov: Viladom Komenského
Lokalita: Banská Bystrica
Druh projektu: Bytový dom
Typ projektu: novostavba
Status projektu: realizácia
Klient: GW Development s.r.o
Realizácia: 10/2015-12/2016
Podlahová plocha bytov: 2388,03 m2
Zastavaná plocha: 580,09 m2
Plocha pozemku: 2100 m2
Počet jednotiek: 41 bytov, 3 obchodné priestory
Použitý stavebný materiál
Konštrukčný materiál obvodových stien: ŽB nosný skelet vyplnený POROTHERM Profi 30 izolácia minerálna vlna 16 cm
Konštrukčný materiál stropov: Železobetón , tepelná izolácia strechy PUREN FD-L 022 (PIR) pri vpusti 16 cm


PLÁNY

Spoločné priestory                             53,21 m²
Byt B 201                                         26,55 m² + 2,99 m²
Byt B 202                                         57,49 m² + 4,99 m²
Byt B 203                                         47,17 m² + 3,69 m²
Byt B 204                                         42,62 m² + 3,62 m²
Byt B 205                                         42,62 m² + 3,62 m²
Byt B 206                                         29,69 m²
Byt B 207                                         46,11 m² + 3,69 m²
Byt B 208                                         57,49 m² + 4,99 m²
Byt B 209                                         30,03 m² + 2,99 m²
Byt B 210                                         47,2 m² + 3,98 m²

ŠTÚDIA

Bytový dom vo výbornej lokalite na Komenského ulici v Banskej Bystrici s jedinečnými výhľadmi len niekoľko krokov od centra mesta sme od začiatku navrhovali v ľudskej mierke so vzhľadom príjemného viladomu, ktorý sa pre svojich obyvateľov stane predpokladom kvalitného bývania.

Pri návrhu hral úlohu každý jeden byt čo sa prejavilo na výbornom dispozičnom riešení celého bytového domu a jednotlivých bytov. Výborným pomerom plochy bytov k ploche spoločných priestorov sa nám podarilo dosiahnúť, že rozhľadený investor bol ochotný ušetrené financie z efektívneho návrhu preniesť do kvalitnej architektúry, ktorá zahŕňala moderné, žiaľ málo používané prvky pri súčasnej výstavbe bytových domov akými sú napríklad bezrámové zábradlia balkónov a lodžií, terasy s pochôdznou plochou z drevených dosiek, kvalitné hliníkové okná či koberce na chodbách s pocitom kvalitného hotelu.

Okrem toho sa pri realizácii medzi bytmi použili aj špeciálne zvukovoizolačné tehly dovezené z Rakúska a zvuk tlmiace odpadové potrubia. Prvky, ktoré síce nikto nevidí, ale majú obrovský prínos pre kvalitu bývania.

Vzhľad objektu jasne definuje  členenie vnútorných priestorov a  ich logická nádväznosť.Umiestnením bytov a orientáciou ich okien sme dosiahli, že takmer každý byt mý výborný výhľad na panorámu mesta s výškovou dominantou alebo zelené kopce. Aj malé byty využívajú obidve z týchto výhod. Z hlavnej cesty upúta objekt svojou bielou strohou jednoduchosťou, ktorá dáva vyniknúť preskelným zábradliam lodžií a ich betónovým podhľadom. Posledné poschodie je ustúpené z dvoch strán a z dvoch zase čiastočne predsadené čo opticky znižuje hmotu objektu a robí ho menším ako v skutočnosti je.

Rozloženie okien vychádza zo zámeru priniesť do bytov čo najviac svetla, preto sú použité okná so zníženým parapetom, kde horizontálny predel tvorí zábranu proti prepadnutiu. Na západnej fasáde su použité lodžie s rohovými oknami natočenými na západajúce slnko. Ostatné fasády majú použité vystupujúce balkóny doplnené o decentné bezrámové sklo. Na východnej strane objektu je na mieste schodiska použitá lamelová roleta, ktorá dáva objektu ďalší zaujímavý akcent.

Každý byt sa vyznačuje rozumnou a veľmi efektívnou dispozíciou. Na každom poschodí vznikli dva zrkadlové trojizbové byty každý na ploche 57,2 m2, ktorý aj napriek svojej malej veľkosti poskytuje dostatok úložného priestoru a preslnenie všetkych izieb. Vďaka prepracovanej dispozícii, kde každý kus nábytku má svoje miesto pôsobí priestranejšie ako jeho väčší konkurenti z konkurenčných projektov. Ostatné menšie byty sú riešené rovnako efektívne vždy s dôrazom na väčšiu spoločenskú časť (obývacia izba a kuchyňa).

REALIZÁCIA

Stavbu sme započali vytýčením a výkopmi. Nasledovali základy a železobetónový suterén.

V časti terás a balkónov sme strechu objektu navrhli ako jednoplášťovú s  fóliovou hydroizoláciou a  poistnou izoláciou z  natavených asfaltových pásov. Hlavnú strechu objektu sme po konzultáciach s dodávateľskými firmami navrhli s asfaltovou hydroizoláciou.

Skelet budovy tvoria železobetónové steny a stĺpy vyplnené murivom Porotherm s hrúbkou 250 mm. Tie sú po obvode izolované minerálnou vlnou hrúbky 150 mm. Medzibytové priečky sú zhotovené zo špeciálnych zvukovoizolačných tehál Porotherm vyplnené murovacou maltou s okrajmi vyplnenými zvukovoizolačnou penou.

Sklené zábradlie na poslednom poschodí pre nerušený panoramatický výhľad na mesto je už na svojom mieste.

Detail prevedenia zábradlia…žiadne madlá, siete, len perfektný výhľad.

Jednoduchá fasáda, ktorá nevyjde z módy. Vďaka tmavému predsadenému poslednému poschodiu pôsobí objekt nižší ako v skutočnosti je.

Nášlapnú vrstvu terás a balkónov sme navrhli drevenú zo sibírskeho smreku na plastových roštoch. Je trochu náročnejšia na údržbu, ale jej užívanie je príjemnejšie ako pri drevoplastových kompozitoch. Strop balkónov a lodžií sme vďaka použitiu isokorbov mohli ponechať odhalený v betónovej kráse.

Rovnako aj železobetónové zábradlia a striešky sme mohli nechať v pôvodnom betónovom vzhľade. Výhľady sú tu na nezaplatenie…

Okno do veľkého sveta

Blíži sa záverečná, dokončujeme posledné detaiy a osádzame značky. Pridáme zeleň a výsledok bude

IMG_20170801_120359

CHCEM PROJEKT OD BMX