Viladom Janka Kráľa, Banská Bystrica

ZÁKLADNÉ ÚDAJE PLÁNY ŠTÚDIA REALIZÁCIA

 

ZÁKLADNÉ ÚDAJE O PROJEKTE

Názov: Viladom Janka Kráľa
Lokalita: Banská Bystrica
Druh projektu: Bytový dom
Typ projektu: novostavba
Status projektu: realizácia
Klient: Enezon s.r.o
Realizácia: 09/2016-10/2017
Podlahová plocha bytov: 2388,03 m2
Zastavaná plocha: 697,32 m2
Plocha pozemku: 2011 m2
Počet jednotiek: 26 bytov, nebytový priestor – Yoga štúdio
Použitý stavebný materiál
Konštrukčný materiál obvodových stien: ŽB nosný skelet vyplnený POROTHERM Profi 25 izolácia minerálna vlna 16 cm
Konštrukčný materiál stropov: Železobetón , tepelná izolácia strechy PUREN FD-L 022 (PIR) pri vpusti 20 cm


PLÁNY

Spoločné priestory                             60,54 m²
Byt B 301                                         72,93 m² + 8,15 m²
Byt B 302                                         37,33 m² + 3,11 m²
Byt B 303                                         38,81 m² + 3,11 m²
Byt B 304                                         30,21 m² + 3,11 m²
Byt B 305                                         46,79 m² + 3,11 m²
Byt B 306                                         47,55 m² + 3,11 m²
Byt B 307                                         61,73 m² + 3,46 m²
Byt B 308                                         46,69 m² + 4,07 m²
Byt B 309                                         36,74 m² + 5,19 m² 
Byt B 310                                         42,97 m² + 3,80 m²  
Byt B 311                                         44,83 m² + 3,04 m²

ŠTÚDIA

Bytový dom sa nachádza v jedinečnej lokalite len pár krokov od námestia SNP a rovnako ďaleko od shopping centra Europa. Na pozemku v minulosti začala výstavba bytového domu avšak krízové roky ju zastavili hneď pri základoch. Po zhodnotení pôvodného projektu a existujúcich základov sme sa rozhodli využiť základy a navrhnúť viladom, ktorý do danej lokality prinesie rovnako kvalitnú architektúru akou je samotná poloha projektu.

Pri návrhu hrali dôležitú úlohu regulatívy stavebného a pamiatkového úradu, možnosti parkovania a pôvodné základy a iné obmedzenia. Výsledkom tejto výzvy je jednoduchý, nevtieravý bytový dom s nepravidelným tvarom a veľkými preskleniami fasády. Hlavnú úlohy v bytovom dome hrajú menšie dvojizbové byty doplnené o trojizbové. Každý byt je unikátny rovnako ako jeho výhľad. Jednoduchosť návrhu počiarkujú strohá biela fasáda, kombinovaná s betónovou stierkou a elegantné bezrámové zábradlia zo skla.

Parkovanie je z dôvodu nemožnosti vybudovať suterén umiestnené na teréne a v zadnej časti prvého nadzemného podlažia. Čelná fasáda do ulice je vyhradená prietoru „Yogovne“ ktorá unikátne doplní viladom a poskytne nielen obyvateľom veľmi dobré príležitosti na budovanie susedských a medziľudských vzťahov.

Pri návrhu sme nezabudli na komfortný pocit bývania a v návrhu počítame s kobercami v spoločných priestoroch, s terasami s nášlapnou vrstvou zo sibírskeho smreku či kvalitnými hliníkovými oknami na fasáde spoločných priestorov. Použite kvalitných zvukovoizolačných tehál medzi bytmi a medzi spoločnými priestormi považujeme za dôležitý prvok dobrého bývania. Pri samotnej  výstavbe je dôležité prevedenie jednotlivých detailov ako dôsledné vyplnenie dutín betónovou zmesou či natavenie asfaltových pásov po obvode a použite zvukovoizolačnej peny, prípadne minerálnej vlny špeciálne určenej na utesnenie akustických mostov. Tieto po dostavbe neviditeľné prvky budú mať veľmi pozitívny vplyv na kvalitu bývania budúcich obyvateľov.

 

Základný tvar a celkový vzhľad definujú pôvodné základy, napojenie pozemku na mestskú komunikáciu, poloha jednotlivých sietí prechádzajúca cez pozemok a existencia odľahčovacej nádrže StVSp na pozemku. Do tohto priestoru sme navrhli moderný bytový dom s 26 bytmi a všetky sú unikátne. Posledné poschodie je ustúpené z viacerých svetových strán. Najvýraznejšie je ustúpené smerom do hlavnej ulice tak, aby na tejto terase s výhľadom na Urpín a banskobystrické námestie mohla vzniknúť neopakovateľná relaxačná zóna.

Strohá jednoduchosť objektu, členenenie hmôť a navrhnuté materiály ako betónové balkónové dosky kombinované s bezrámovými zábradliami a čierne okná na bielej fasáde dávajú tomuto bytovému domu punc jednoduchej elegancie. Okná v celom bytovom dome sú navrhnuté s nulovým parapetom opäť s jednoduchými sklenenými zábradliami. Takéto riešenie umožňuje ešte lepšie si vychutnávať výhľady na centrum mesta a okolité kopce.

Všetky byty majú rozumnú dispozíciu a poskytujú veľký komfort na malej ploche. Na druhom a treťom podlaží sa nachádza jedenásť bytov a na poslednom ustúpenom štyri rozlohou väčšie byty. Dostatok priestoru a optimálne rozloženie miestností spolu s benefitmi lokality tvoria základ pre komfortné bývanie.

REALIZÁCIA

Na začiatku výstavby sme museli kompletne preveriť stav základových konštrukcií, dôkladne ich vyčistiť a zamerať ich presnú polohu. Pre dobre odvedenú prácu pri predchádzajúcej výstavbe už nasledovala iba ich úprava a rozšírenie tam kde to bolo vzhľadom na nový návrh potrebné.

Samotná výstavba už mohla pokračovala svižným tempom.

V čelnej a zadnej časti sme sa rozhodli aj z dôvodu lepšieho statického riešenia pre oceľové stĺpy tvaru V, ktoré navyše budove dodajú dynamickosť.

Skelet budovy tvoria železobetónové steny a stĺpy vyplnené murivom Porotherm s hrúbkou 250 mm. Tie budú po obvode izolované minerálnou vlnou hrúbky 160 – 180 mm. Medzibytové priečky sú zhotovené zo zvukovoizolačných tehál Porotherm vyplnené murovacou maltou s okrajmi vyplnenými akustickou penou.

I

Naľavo vrch Urpín, v strede výšková budova Europa bussines centra.

Balkóny sme navrhli na isokorboch aby sme dosiahli subtílnejšie konštrukcie.

18 cm

IMG_20170731_125122

Najväčšia plocha betónovej stierky v SR realizovaná na obytnej budove.

IMG_20170828_101100

IMG_20171009_164102

2 mesiace do kolaudácie

 IMG_20171009_151131

CHCEM PROJEKT OD BMX